Mikropolaryzacja Mózgu

Mikropolaryzacja mózgu (tDCS) jest nowoczesną metodą terapeutyczną, której popularność wzrasta na całym świecie. Mówi się o niej coraz więcej w kontekście terapii przeróżnych schorzeń związanych z nieprawidłową pracą mózgu.  Słusznie, bo mikropolaryzacja potrafi przynosić zaskakujące efekty i bez wątpienia stanowi ogromny, a przy tym prosty i bezpieczny krok w medycynie.

Mikropolaryzacja mózgu – co to jest?

Mikropolaryzacja mózgu to innowacyjna i bezpieczna metoda terapeutyczna, która wykorzystuje prądy stałe o niskim natężeniu w celu przezczaszkowej stymulacji określonych obszarów mózgu. Mikropolaryzacja ma na celu wspomaganie procesów neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do adaptacji i tworzenia nowych połączeń neuronowych. Dzięki temu mikropolaryzacja może znacząco poprawić funkcje neurologiczne i poznawcze, co ma kluczowe znaczenie w leczeniu wielu schorzeń.

Choć „przezczaszkowa stymulacja mózgu prądem stałym” może brzmieć na trudny, inwazyjny zabieg, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Mikropolaryzacja mózgu jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Na czym polega taka terapia? Terapeuta umieszcza na skórze głowy pacjenta specjalne elektrody, które przekazują niskie natężenia prądu do mózgu – bazą działania terapii jest modulacja aktywności neuronalnej. O bezpieczeństwie tej metody może najlepiej świadczyć fakt, że stosowana jest coraz powszechniej w psychiatrii, neurologii oraz terapii zaburzeń poznawczych.

Dla kogo jest przeznaczona terapia mikropolaryzacji mózgu?

Mikropolaryzacja mózgu jest szczególnie skuteczna w leczeniu pacjentów z problemami neurologicznymi, takimi jak:

  • udary mózgu,
  • urazy czaszkowo-mózgowe,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • ADHD/ADD,
  • inne schorzenia i zaburzenia neurologiczne/neurorozwojowe.

Mikropolaryzacja mózgu – efekty

Efekty mikropolaryzacji mózgu mogą być naprawdę przeróżne – wiele zależy od tego, z jakim schorzeniem czy zaburzeniem zmaga się dany pacjent. Na to, jakich efektów mikropolaryzacji mózgu można się spodziewać, wpływa również wiek pacjenta, czas trwania schorzenia/zaburzenia oraz jego intensywność. Bo trzeba zaznaczyć, że każda terapia jest w pełni zindywidualizowana, co dotyczy i rodzajów stymulacji, i miejsca umieszczania elektrod. Ale co do zasady mikropolaryzacja mózgu wspiera procesy neuroplastyczności, co może prowadzić do poprawy różnych funkcji organizmu.

Dla przykładu u pacjentów po udarach mózgu mikropolaryzacja może zwiększyć zdolności motoryczne, poprawić ich pamięć czy mowę. Z kolei terapia mikropolaryzacją mózgu przy autyzmie prowadzi często do zmniejszenia poziomu napięcia emocjonalnego, poprawy koncentracji czy zwiększenia gotowości do interakcji społecznych.

Mikropolaryzacja mózgu – kiedy efekty stają się zauważalne?

I w tym przypadku nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. O tym, kiedy efekty mikropolaryzacji mózgu zaczną być zauważalne, decyduje co najmniej kilka czynników. Należą do nich przede wszystkim rodzaj i nasilenie schorzenia bądź zaburzenia. Na przykład pacjentom po udarze mózgu zwykle zaleca się kontynuowanie terapii mikropolaryzacją przez kilka miesięcy – jednak zaznaczam ponownie, że to kwestia w pełni indywidualna.

W niektórych przypadkach pierwsze efekty mikropolaryzacji mózgu mogą być widoczne już nawet po kilku sesjach terapeutycznych. Dotyczy to szczególnie takich obszarów, jak poprawa koncentracji lub redukcja napięcia mięśniowego. W przypadku tych bardziej złożonych efektów, takich jak podniesienie funkcji poznawczych, terapia mikropolaryzacją może wymagać kilku tygodni albo miesięczny systematycznych sesji.

Niezwykle istotne dla efektywności mikropolaryzacji mózgu jest zatem indywidualne podejście do każdego pacjenta – a ja właśnie na takie stawiam.

Mikropolaryzacja mózgu dla dzieci – kiedy może być efektywna?

Mikropolaryzacja nie tylko może być stosowana u dzieci, ale wręcz ma bardzo szerokie zastosowanie w terapii przeróżnych dziecięcych schorzeń bądź zaburzeń neurologicznych i neurorozwojowych. A ponieważ mikropolaryzacja mózgu jest i bezinwazyjna, i bezbolesna, i dla wielu maluchów wręcz ciekawa („naklejanie” elektrod to zdecydowanie niecodzienne doświadczenie!), młodzi pacjenci zwykle bardzo dobrze przechodzą przez sesje.

Pozytywne, zauważalne efekty mikropolaryzacji mózgu u najmłodszych mogą dotyczyć między innymi dzieci:

  • w spektrum autyzmu,
  • z ADHD/ADD,
  • trisomią 21. chromosomu (zespołem Downa),
  • z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD),
  • z afazją i innymi zaburzeniami w rozwoju mowy,
  • z zaburzeniami funkcji wzroku lub słuchu,
  • z dysfunkcjami pamięci, problemami z koncentracją, nauką,
  • z zaburzeniami psychoemocjonalnymi.

W praktyce efekty mikropolaryzacji mózgu u dzieci mogą się przyczynić do:

  • poprawy koncentracji i uwagi,
  • rozwoju funkcji mowy,
  • redukcji napięcia mięśniowego,
  • lepszej regulacji emocji,
  • zwiększenia elastyczności w interakcjach społecznych.

Dlaczego warto skorzystać z mojej terapii mikropolaryzacji?

Moje doświadczenie w prowadzeniu terapii mikropolaryzacji mózgu pozwala mi dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W mojej praktyce wielokrotnie obserwowałam, jak ta metoda przynosi znaczącą poprawę w jakości życia pacjentów. Świadomość, że mogę pomóc, jest dla mnie największą motywacją do dalszej pracy.

Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania i wątpliwości odnośnie mikropolaryzacji mózgu – czy to dotyczących przeciwwskazań, czy samego przebiegu terapii lub możliwości w przypadku konkretnego zaburzenia pracy mózgu. Zachęcam do kontaktu!

Scroll to Top