Cyber Oko
Cyber Oko to technologia absolutnie przełomowa. Jest systemem, który pozwala komunikować się ze światem osobom sparaliżowanym i równocześnie: niemogącym mówić. Co więcej, Cyber Oko sprawdza się również w terapii mutyzmu całkowitego, u osób z dziecięcym porażeniem mózgowym i u wielu innych pacjentów.
Jak działa Cyber Oko? Co to jest?
Cyber Oko to zaawansowany system technologiczny, który umożliwia komunikację z otoczeniem między innymi osobom sparaliżowanym, niemogącym mówić ani się poruszać. Urządzenie jest również niezwykle przydatne podczas ustalania przez lekarzy poziomu świadomości pacjenta. Jak działa Cyber Oko? Poprzez rejestrowanie i analizowanie ruchów gałek ocznych, które następnie są przekształcane w polecenia komputerowe. Użytkownik Cyber Oka może za pomocą oczu pisać teksty, kontrolować animacje ekranowe, rozwiązywać zadania oraz odpowiadać na pytania.
Praca Cyber Oka bazuje na kamerze, która znajduje się tuż nad monitorem i śledzi ruchy gałek ocznych użytkownika, a następnie „zamienia je” na polecenia sterujące wysyłane do komputera.
Dla przykładu: całkowicie sparaliżowany, niemogący mówić pacjent, który pozornie pozostaje w stanie wegetatywnym, może z Cyber Okiem łączyć litery wyświetlone na ekranie w zdania, przechodząc wzrokiem z jednej na drugą. Tym samym ma możliwość udowodnienia, że pozostaje świadomy, rozumie, co się mówi w jego otoczeniu i jest w stanie przekazywać własne komunikaty.
Dla kogo jest przeznaczone Cyber Oko?
O tym, jak w praktyce działa Cyber Oko, wiele mówi samo jego zastosowanie. A urządzenie jest przeznaczone bardzo szerokiej grupie pacjentów. Z Cyber Oka mogą skorzystać między innymi:
- Osoby po urazach czaszkowo-mózgowych– Cyber Oko pomaga w rehabilitacji funkcji poznawczych oraz wspiera proces powrotu do pełnej sprawności.
- Pacjenci po udarach mózgu– dzięki regularnym sesjom z Cyber Okiem możliwe jest przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia oraz poprawa zdolności komunikacyjnych i motorycznych.
- Osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym (MPD)– Cyber Oko to niezwykle nowoczesne podejście do terapii: wspomaga rozwój funkcji poznawczych i motorycznych u dzieci z MPD.
- Osoby w spektrum autyzmu – Cyber Oko może być wykorzystane w terapii osób w spektrum autyzmu, pomagając w rozwoju umiejętności komunikacyjnych i poprawie funkcjonowania w codziennym życiu.
- Pacjenci z mutyzmem całkowitym – sesje z Cyber Okiem nie tylko umożliwiają nawiązanie dialogu z niemówiącym pacjentem, ale również wspierają rozwój jego umiejętności komunikacyjnych.
Cyber Oko to rozwiązanie, które otwiera całkowicie nowe możliwości dla pacjentów z całkowitymi lub częściowymi zaburzeniami mowy. Cyber Oko (zależnie od poziomu zaawansowania systemu) może pozwalać nawet na pisanie wiadomości online, a więc na zdalne komunikowanie się z bliskimi – wszystko za pomocą ruchu oczu! Pacjenci mogą więc wyrażać swoje potrzeby, przedstawiać pomysły, a także utrzymywać kontakt z innymi i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Sesje z Cyber Okiem mogą zatem stać się niezastąpionym wsparciem w terapii, przywracając pacjentom pewien stopień niezależności.
Jak wyglądają przygotowania do terapii z Cyber Okiem?
Sesje Cyber Okiem są nieinwazyjne oraz bezbolesne. Mogą z nich korzystać osoby dorosłe, i dzieci, nawet te niepotrafiące czytać czy pisać, bo potężnym narzędziem terapeutycznym są również animacje oraz obrazki. Jak w praktyce wygląda taka sesja?
Na początku Cyber Oko dostaje dostosowane do możliwości oraz potrzeb konkretnego pacjenta. Dotyczy to nie tylko wyboru lub napisania właściwych scenariuszy ćwiczeń, ale też kalibracji urządzenia. Cyber Oko musi „poznać” możliwości użytkownika w zakresie ruchu gałek ocznych czy samego śledzenia wzrokiem konkretnego punktu. Następnie pacjent zostaje zapoznany z działaniem systemu/celem ćwiczeń. Gdy przechodzi już do właściwych sesji Cyber Okiem, terapeuta motywuje pacjenta i monitoruje jego postępy – ale nie tylko on, bo postępy zapisuje i analizuje również sam system Cyber Oka.
Jakie korzyści niesie Cyber Oko?
Sesje z Cyber Okiem mają ogrom zalet. Do najważniejszych zalicza się:
- Indywidualne podejście – Cyber Oko jest dostosowane do konkretnych potrzeb każdego pacjenta, bo umożliwia przeprowadzenie całkowicie spersonalizowanej terapii.
- Skuteczność – dzięki zaawansowanej technologii analizy ruchów gałek ocznych Cyber Oko wspomaga szybkie i efektywne osiąganie celów terapeutycznych.
- Wsparcie w komunikacji – które jest szczególnie ważne dla osób mających trudności z mówieniem. Cyber Oko stanowi alternatywną, a przy tym niezwykle skuteczną metodę komunikacji.
- Poprawa funkcji poznawczych i motorycznych – regularne korzystanie z Cyber Oka stymuluje mózg, co prowadzi do znacznej poprawy funkcji poznawczych oraz motorycznych u pacjenta.
Masz jakiekolwiek pytania dotyczące terapii z wykorzystaniem Cybera Oka? A może chcesz upewnić się, że takie sesje są odpowiednim rozwiązaniem w przypadku bliskiej Ci osoby – lub dla Ciebie? Zachęcam do kontaktu, z przyjemnością pomogę.